Bilpa Insaat
TR
EN
ORMAN ÜRÜNLERİ PELLET OPC İTHAL ODEK PLYWOOD İNŞAAT SUNTA, MDF, LAMİNANT PARKE
Bilpa İnşaat Nakliyat Orman Ürünleri
BİLPA OPC
ORMAN GENEL MÜDÜRÜNDEN TEKSTİL VE İLAÇ SÖKTÖRÜ YATIRIMCILARINA ÇAĞRI
Orman Genel Müdürü Osman Kahveci dünyada en güçlü antioksidan olarak kabul edilen ve Antioksidativ etki olarak vitamin C den 18-20 kez , Vitamin E den 40-50 kez daha güçlü olan ologomeric proanthocyanidin(OPC)'nin en çok kızılçam kabuğunda ve büyük oranda bulunduğunu ve kızılçamında en büyük yayılışını Türkiye de yaptığını bildirdi. Ülkemizde kızılçam üretimiyle her yıl yaklaşık olarak 250-300 bin ton m3 kızılçam kabuğu oluşmaktadır. Bu hammaddeden elde edilecek ve kilogramı 800-1000 TL. civarında olan OPC'nin üretilmesiyle, ülke ekonomisine milyarlarca dolar girdi sağlanacak, ülkemizde sağlık giderlerinin azalmasına katkıda bulunulacak ve en önemlisi halkımızın sağlıklı ve uzun yaşam sürdürmesi sağlanmış olacaktır.

Ayrıca bir maddenin boyarmadde olarak kabul edilebilmesi için renkli olması ve elyafla sıkı sık ya birleşmesi gerekmektedir. Bu konu ile ilgili Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim görevlilerinden Doç. Dr. Ahmet Bilgin ve ekibi tarafından yapılan laboratuar çalışmalarında Kızılçam kabuğunun boyarmadde olarak kullanılabileceği tespit edildi. Daha önce dünyada söz sahibi olan tekstil sektörümüz son yıllarda çeşitli nedenlerle gazdan ayağını çekmek zorunda kaldı ve şu an itibariyle zor günler geçirmektedir. Sektör, bünyesinde kullandıkları boyar maddelerin üreticisi değildir. Boyamada kullanılan boyarmaddelerin yaklaşık olarak % 95'i ithal edilmektedir. Bunların tamamına yakını, sentetik esaslı boyarmadde grubuna aittir. Bu ürünlerin ithalatı ülke ekonomisine büyük yük getirmektedir. Tekstil sektörü olarak halen kullanmakta oldukları sentetik boyalara alternatif olarak doğal esaslı boyarmaddeler kullanılmak suretiyle yeni bir açılım sağlanabilir. Çünkü tekstil ürünleri için, satın alma gücü yüksek müşteri kitlesi tarafından hijyenik ve doğal olanlarına talepler artmaktadır. Tekstil materyalleri doğal boyar maddeler ile renklendirildiğinde bu talep sağlanmış olacaktır. Doğal boyarmaddeler bitkisel ve hayvansal kaynaklardan elde edilebildiğinden sağlık açısından risk içermemekle birlikte bazılarının mikroplara karşı etkili olduğu bilinmektedir.

Çok büyük bir hammadde potansiyeline sahip olduğumuz kızılçam kabuğunda elde edilecek boyar madde ile tekstil sektörü yeniden gaza basabilecek ve kaliteli ürün üretimi ile dünyada yeniden söz sahibi olabilecektir.

Ayrıca bu iki sektörümüzün kızılçam hammaddesini değerlendirmesi halinde istihdama da çok büyük bir katkı sağlamış olacaklardır.

OPC OPC OPC OPC
OPC Nedir, Olipomeric Proantho Cyanidin Nedir, OPC(Olipomeric Proantho Cyanidin) Kullanım Alanları, OPC(Olipomeric Proantho Cyanidin) Nasıl Elde Edilir, OPC(Olipomeric Proantho Cyanidin) Avantajları, Kızılçam Kabuğu, Kızılçam OPC Nedir

Adana OPC
Adıyaman OPC
Afyon OPC
Ağrı OPC
Amasya OPC
Ankara OPC
Antalya OPC
Artvin OPC
Aydın OPC
Balıkesir OPC
Bilecik OPC
Bingöl OPC
Bitlis OPC
Bolu OPC
Burdur OPC
Bursa OPC
Çanakkale OPC
Çankırı OPC
Çorum OPC
Denizli OPC
Diyarbakır OPC
Edirne OPC
Elazığ OPC
Erzincan OPC
Erzurum OPC
Eskişehir OPC
Gaziantep OPC
Giresun OPC
Gümüşhane OPC
Hakkari OPC
Hatay OPC
Isparta OPC
İçel OPC
İstanbul OPC
İzmir OPC
Kars OPC
Kastamonu OPC
Kayseri OPC
Kırklareli OPC
Kırşehir OPC
Kocaeli OPC
Konya OPC
Kütahya OPC
Malatya OPC
Manisa OPC
Kahramanmaraş OPC
Mardin OPC
Muğla OPC
Muş OPC
Nevşehir OPC
Niğde OPC
Ordu OPC
Rize OPC
Sakarya OPC
Samsun OPC
Siirt OPC
Sinop OPC
Sivas OPC
Tekirdağ OPC
Tokat OPC
Trabzon OPC
Tunceli OPC
Şanlıurfa OPC
Uşak OPC
Van OPC
Yozgat OPC
Zonguldak OPC
Aksaray OPC
Bayburt OPC
Karaman OPC
Kırıkkale OPC
Batman OPC
Şırnak OPC
Bartın OPC
Ardahan OPC
Iğdır OPC
Yalova OPC
Karabük OPC
Kilis OPC
Osmaniye OPC
Düzce OPC
Anasayfa | Kurumsal | Kalite Politikamız | Videolar | İnsan Kaynakları | Gizlilik | Kullanım Şartları | Site Haritası
Her hakkı saklıdır 2013 ©
Web Tasarım Web Tasarım